- 2 Piece Nut for use w/ 1/4" O.D. Tube
| End Size | 1/4 JIC(f) |
| Fitting Type | Nut |
| Material | Steel |
| Tube O.D. | 1/4 in |
| Hex Size | 9/16 in |
| SAE Reference No. | 070111 |
| End Types 2 | JIC 37° |
| Fitting Description | 2 Piece Nut |
| Overall Length | 1 in |
| End Types | JIC 37° |
| No. of Ends | 1 |
| Fitting Angle | Straight |
| Weight | 0.04 LB |

