- 14.830 mm Roller Diameter
- 16.950 mm Overall Length
- V-Groove Type
- Eccentric Studded Guide Wheel
description
- Bishop Wisecarver's DualVee® studded guide wheels provide simplified installation without the need for support bushings. Guide wheels are permanently attached to threaded studs in eccentric and concentric versions. Available in carbon steel for heavy-duty loading conditions or overmolded polymer for light-duty applications. Ideal for use in a wide variety of environments from the clean room to the sawmill.
features
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
- Easy installation and eccentric adjustment
- Steel version has 52100 carbon steel double row angular contact ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Polymer version has 440C stainless steel single row ball bearing with 303 stainless steel threaded stud
- Inside vee or outside vee surfaces can be employed to support loads
| Hex Size | 11 mm |
| Thread Pitch | 0.8 mm |
| Hex Length | N/A |
| Journal Length | 2.16 mm |
| Type of Bearing | Steel Shielded |
| Roller Dia. | 14.83 mm |
| Material | 52100 Carbon Steel |
| Roller Type | V-Groove |
| Stud Thread Eccentric | M5 x 0.8 |
| Thread Type | Metric |
| Journal Diameter | 5.56 mm |
| Roller Width | 9 mm |
| Stud Thread Concentric | M6 x 1.0 |
| Overall Length | 16.95 mm |
| Type | Eccentric |
| Thread Diameter | M5 |
| Offset | 0.46 mm |
| Roller Groove Height Location | 6.15 mm |
| Weight | 0.062 LB |

