- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 3 Position, Spring Centered
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Return Type | Solenoid |
| Stations | N/A |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Valve Type | 4-Way, 3 Position Spring Centered |
| Solenoid | Double |
| Coil Style | AC Standard Coil |
| Operation | Electric |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Installed Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Port Type | NPT |
| Cv Flow | 1.9 |
| Length | 3.969 in |
| Wiring Options | None |
| Spool Description | All Ports Blocked |
| Port Size | 1/4 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Height | 3 7/8 in |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Width | 1 in |
| Series | Alpha Series |
| Operating Pressure Range | 60 psi to 150 psi |
| Weight | 0.99 LB |

