- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Pneumatic
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Actuator Type | Pilot |
| Coil Style | No Coil |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Operating Pressure Range | 50 psi to 150 psi |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Overrides | No Overrides |
| Cv Flow | 1.9 |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Port Size | 1/4 |
| Installed Options | None |
| Series | Alpha Series |
| Operation | Pneumatic |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Height | 2.438 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Spool Description | N/A |
| Wiring Options | None |
| Length | 3 1/4 in |
| Return Type | Spring |
| Port Type | NPT |
| Width | 1 in |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Solenoid | N/A |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Voltage Rating | No Coil |
| Weight | 0.6 LB |

