- 1 1/2" Metallic Diaphragm Pump
- 1 1/2" NPT Inlet, 1 1/2" NPT Outlet
- 100 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Teflon®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
- Lightweight, compact size
- Portable and easy to apply
- Good material compatibility with corrosive fluids and harsh environments
- Can be mounted in any configuration
| Fluid Outlet | 1 1/2 in NPT |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Displacement (gal/cycle) | 0.73 |
| Air Exhaust (NPT) | 3/4 |
| Seat Material | Polypropylene |
| Width | 11 1/2 in |
| Ratio | 1:1 |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Operation Temperature [Min] | 35 °F |
| Pump Type | 1 1/2 in Metallic |
| Wetted Material | Aluminum |
| Air Inlet Type | NPT |
| Length | 13 1/8 in |
| Body Material | Aluminum |
| Ball/Check Material | PTFE |
| Hardware Material | Stainless Steel |
| Air Motor Type | Standard |
| Air Inlet | 1/2 |
| Manifold Material | Aluminum |
| Operation Temperature [Max] | 150 °F |
| Flow [Max] | 100 gal/min |
| Fluid Inlet | 1 1/2 in NPT |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Height | 19 5/8 in |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/4 in |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Weight | 50.99 LB |

