- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" BSP Inlet, 1" BSP Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Cast Iron
- Ball: Santoprene®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Air Inlet | 1/4 |
| Body Material | Aluminum |
| Fluid Outlet | 1 in BSP |
| Air Inlet Type | NPT |
| Seat Material | Polypropylene |
| Manifold Material | Cast Iron |
| Fluid Inlet | 1 in BSP |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Diaphragm Material | Santoprene® |
| Width | 8 in |
| Ball/Check Material | Santoprene® |
| Wetted Material | Cast Iron |
| Length | 8 9/16 in |
| Operation Temperature [Max] | 150 °F |
| Ratio | 1:1 |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Hardware Material | Steel |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Height | 12 1/2 in |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Operation Temperature [Min] | 35 °F |
| Air Motor Type | Standard |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Weight | 30.95 LB |

