- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" BSP Inlet, 1" BSP Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Nitrile
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Seat Material | Aluminum |
| Hardware Material | Steel |
| Air Motor Type | Standard |
| Body Material | Aluminum |
| Air Inlet | 1/4 |
| Ball/Check Material | Nitrile |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Diaphragm Material | Nitrile |
| Fluid Outlet | 1 in BSP |
| Air Inlet Type | NPT |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Width | 8 in |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Length | 8 9/16 in |
| Height | 12 1/2 in |
| Ratio | 1:1 |
| Wetted Material | Aluminum |
| Fluid Inlet | 1 in BSP |
| Manifold Material | Aluminum |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Weight | 0.22 LB |

