- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Teflon®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Leak-free bolted construction
- Stall-free air valve operation
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Ball/Check Material | PTFE |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Air Motor Type | Standard |
| Air Inlet Type | NPT |
| Seat Material | 316 Stainless Steel |
| Wetted Material | Aluminum |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Width | 8 in |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Body Material | Aluminum |
| Ratio | 1:1 |
| Manifold Material | Aluminum |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Air Inlet | 1/4 |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Hardware Material | Steel |
| Height | 12 1/2 in |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Length | 8 9/16 in |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Weight | 37.94 LB |

