- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Teflon®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Air Inlet | 1/4 |
| Body Material | Aluminum |
| Seat Material | 440 Stainless Steel |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Air Motor Type | Standard |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Length | 8 9/16 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Height | 12 1/2 in |
| Width | 8 in |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Hardware Material | Steel |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Wetted Material | Aluminum |
| Ball/Check Material | PTFE |
| Manifold Material | Aluminum |
| Ratio | 1:1 |
| Weight | 19.0 LB |

