- 1" Metallic Diaphragm Pump
- 1" NPT Inlet, 1" NPT Outlet
- 35 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Aluminum
- Ball: Stainless Steel
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
| Manifold Material | Aluminum |
| Air Motor Material | Aluminum |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Wetted Material | Aluminum |
| Body Material | Aluminum |
| Hardware Material | Steel |
| Length | 8 9/16 in |
| Width | 8 in |
| Air Motor Type | Standard |
| Fluid Inlet | 1 in NPT |
| Air Inlet | 1/4 |
| Operation Temperature [Min] | 35 °F |
| Pump Type | 1 in Metallic |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Ball/Check Material | Stainless Steel |
| Manifold Type | Single-Port Manifold |
| Displacement (gal/cycle) | 0.16 |
| Height | 12 1/2 in |
| Maximum Pumpable Solids Size | 1/8 in |
| Ratio | 1:1 |
| Seat Material | Polypropylene |
| Fluid Outlet | 1 in NPT |
| Operation Temperature [Max] | 150 °F |
| Inlet Pressure [Max] | 120 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 21.01 LB |

