- 1/2" Non-Metallic Diaphragm Pump
- 1/2" NPT Inlet, 1/2" NPT Outlet
- 13 gal/min Max Flow
- Wetted Parts: Acetal, Groundable
- Ball: Teflon®
description
- Unbalanced Air Valve Eliminates Stalling.Start it up, shut it down – no matter how often or how long, the ARO Diaphragm Pump will start pumping every time. No Lubrication Required.One less maintenance detail to log. No oil droplets to contaminate your process or work site. And the ARO Diaphragm is more forgiving in dirty air service. Positive Priming Provides Easy Start-Ups.Internal pump fluid check valves are located close to diaphragm chambers, ensuring positive self-priming – even from a dry start. No Complex Controls.Unlike electric pumps, ARO Diaphragm Pumps contain no wires, circuits, fuses or by-pass controls to burn out and replace.
features
- Stall-free air valve operation
- Leak-free bolted construction
- Excellent for nonaggressive, general-purpose fluids
- Five-year manufacturer warranty
- Lightweight, compact size
- Portable and easy to apply
- Good material compatibility with corrosive fluids and harsh environments
- Can be mounted in any configuration
| Ball/Check Material | PTFE |
| Width | 6 7/16 in |
| Pump Type | 1/2 in Non-Metallic |
| Wetted Material | Groundable Acetal |
| Height | 11 1/4 in |
| Seat Material | Stainless Steel |
| Inlet/Outlet Type | Single Inlet, Single Outlet |
| Air Consumption [Max] | 1 ft3/min |
| Flow [Max] | 13 gal/min |
| Air Inlet | 1/4 |
| Maximum Pumpable Solids Size | 3/32 in |
| Hardware Material | Stainless Steel |
| Manifold Material | Groundable Acetal |
| Air Inlet Type | NPT |
| Fluid Inlet | 1/2 in NPT |
| Body Material | Polypropylene |
| Fluid Outlet | 1/2 in NPT |
| Manifold Type | Multi-Port Manifold |
| Ratio | 1:1 |
| Operation Temperature [Max] | 180 °F |
| Length | 8 3/8 in |
| Inlet Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Motor Type | Standard |
| Operation Temperature [Min] | 10 °F |
| Displacement (gal/cycle) | 0.04 |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Weight | 12.19 LB |

