- 3.5433 in O.D.
| Relubricatable | Yes |
| Shaft Dia. | 1 1/2 in |
| Locking Style | Eccentric Collar |
| Dimensional Unit | Inch |
| Static Load Rating | 5380 lbf |
| O.D. | 3.5433 in |
| Length Through Bore | 1.626 in |
| Inner Ring Width | Wide |
| Overall Width | 2.248 in |
| Dynamic Load Rating | 9150 lbf |
| Duty Series | Heavy |
| O.D. Style | Spherical |
| Outer Ring Width | 1.063 in |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Weight | 2.48 LB |
| EAN or UPC | 808250186334 |

