- 30 mm Shaft
- 42.9 mm Base to Center
- 66 mm Bolt Hole Centers
- Concentric Locking Collar
- Ball Bearing Type
| Base Height | N/A |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Series | UEPA200 |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 39.8 mm |
| Base Length | 94 mm |
| End Type | Open End |
| Housing No. | PA206 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 84 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | Concentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Width | 48 mm |
| Bolt Hole Spacing | 66 mm |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | UE206 |
| Weight | 2.34 LB |
| EAN or UPC | 808250160792 |

