AMI Bearings Inc.
UCFL218-56C4HR23
UCFL200C4HR23 Series Normal-Duty Set-Screw Locking 2-Bolt Flange Unit
Item #101505145
- 2-Bolt Flange
- Normal-Duty & High Temperature-Duty
- 3 1/2" Shaft Size
- Setscrew Locking Collar
- Contact Seals
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.563 in |
| Shaft Dia. | 3.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 10 7/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 3.791 in |
| Flange Thickness | 1.03125 in |
| Bolt Hole Size | 63/64 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 12 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 3.78 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 8 1/16 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 2 11/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, High Temperature-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 10 7/16 in |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 24.22 LB |
| EAN or UPC | 808250277988 |
