AMI Bearings Inc.
UCFL205-14C4HR5
UCFL200C4HR5 Series Normal-Duty Set-Screw Locking 2-Bolt Flange Unit
Item #101498248
- 2-Bolt Flange
- Normal-Duty & High Temperature-Duty
- 7/8" Shaft Size
- Setscrew Locking Collar
- Contact Seals
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 392 °F |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.406 in |
| Housing Height | 2 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 57/64 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.563 in |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3 57/64 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, High Temperature-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.339 in |
| Housing Width | 1 1/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 1.38 LB |
| EAN or UPC | 808250122844 |
