- Finished Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 1.400" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 409 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 1.4 in |
| Origin | Finished Bore |
| Hub Dia. | 1.11 in |
| Length Through Bore | 1.87 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 900 RPM | 312 lb/in |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Type | Finished |
| Outside Dia. | 1.6 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Torque at 1800 RPM | 230 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 279 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 431 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 354 lb/in |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711461747 |

