- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 16 |
| Keyway | w/Setscrew |
| Torque at 300 RPM | 275 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1800 RPM | 135 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 296 lb/in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Torque at 600 RPM | 228 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | 195 lb/in |
| Outside Dia. | 2.125 in |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 1200 RPM | 170 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| No. of Teeth | 32 |
| Bore Type | Finished |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Material | Steel |
| Weight | 0.901 LB |
| EAN or UPC | 781711461549 |

