- Reborable Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 1" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 1.125 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 52.2 lb/in |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Torque at 300 RPM | 70.3 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Range [Max] | 0.5 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Range | 0.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 44.5 lb/in |
| No. of Teeth | 16 |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Torque at 600 RPM | 63 lb/in |
| Hub Dia. | 0.81 in |
| Torque at 200 RPM | 73.1 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 57.1 lb/in |
| Weight | 0.221 LB |
| EAN or UPC | 781711099223 |

