- Reborable Cast Iron Gear
- 20 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 6" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Bore Size | 0.625 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Range | 0.625 in |
| Outside Dia. | 6.1 in |
| Bore Range [Max] | 0.625 in |
| Torque at 900 RPM | 75.1 lb/in |
| No. of Teeth | 120 |
| Torque at 200 RPM | 166 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Material | Cast Iron |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 161 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Torque at 300 RPM | 98.1 lb/in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Weight | 2.001 LB |
| EAN or UPC | 781711105627 |

