- 6" Center Distance
- 300:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Parallel Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 16 1/2 x 9 1/2 |
| Box Length | 10 7/8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Fan Cooled | No |
| Output (Shaft or Bore) Size | 2 1/4 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 7 1/4 in |
| Box Height | 16 1/2 in |
| Lubrication | None |
| Housing Material | Cast Iron |
| Box Width | 19 1/8 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output Configuration | Left Output |
| Bolt Center | 12 3/4" x 6 3/8" |
| Family Name | WA |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 20.88 x 11.75 |
| Torque Out @ 1750 rpm | 18500 in lb |
| Shaft Assembly Code | G |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 5.8 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Worm Position | Universal¦Parallel |
| Washdown Duty | No |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 7.31 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 9.63 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 3/4 in |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Base to Centerline of Output Shaft | 10 in |
| Center Distance | 6 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2400 lb/in |
| Frame | N/A |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 2100 lb/in |
| Ratio | 300:1 |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Weight | 315.1 LB |
| EAN or UPC | 781711523711 |

