- 3 3/4" Center Distance
- 1200:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Parallel Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 10 3/8 x 7 |
| Frame | N/A |
| Lubrication | None |
| Box Height | 10 7/16 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 5700 in lb |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 13.94 x 8.00 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4 7/8 in |
| Box Length | 8 1/2 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Bolt Center | 8 1/2 in x 4 3/4 in |
| Worm Position | Universal¦Parallel |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 5/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2000 lb/in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1300 lb/in |
| HP @ RPM | 0.3333333 hp @ 1800 rpm |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Output Shaft | 6 9/16 in |
| Shaft Assembly Code | G |
| Family Name | WA |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 7 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.46 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Box Width | 14 35/64 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Motor Application | General Purpose |
| Center Distance | 3 3/4 in |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 1/2 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Ratio | 1200:1 |
| Weight | 100.1 LB |
| EAN or UPC | 781711523292 |

