- 2 1/16" Center Distance
- 1200:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Parallel Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output Configuration | Left Output |
| Frame | N/A |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| Lubrication | None |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Ratio | 1200:1 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.46 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| HP @ RPM | 0.125 hp @ 1800 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Family Name | WA |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Worm Position | Universal¦Parallel |
| Motor Application | General Purpose |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 3/8 in |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Output Shaft | 4 3/32 in |
| Fan Cooled | No |
| Box Height | 6 25/64 in |
| Box Width | 9 55/64 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1025 in lb |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Box Length | 5 13/64 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Shaft Assembly Code | G |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 35.1 LB |
| EAN or UPC | 781711522486 |

