- .94" Center Distance
- 300:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Input Configuration | Shaft Input |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Housing Material | Cast Iron |
| Motor Application | General Purpose |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Family Name | WA |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 5.8 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Center Distance | 0.94 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Box Width | 4 in |
| Frame | N/A |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Fan Cooled | No |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Worm Position | Parallel |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Ratio | 300:1 |
| Washdown Duty | No |
| Shaft Assembly Code | G |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455883 |

