- .94" Center Distance
- 150:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Frame | N/A |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Washdown Duty | No |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Ratio | 150:1 |
| Fan Cooled | No |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Box Width | 4 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Center Distance | 0.94 in |
| Worm Position | Parallel |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Shaft Assembly Code | K |
| Output Configuration | Left Output |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 11.67 rpm |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Family Name | WA |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455760 |

