- Reborable Steel Gear
- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Parallel shaft applications
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Torque at 300 RPM | 57 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 28 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 35.1 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 61.3 lb/in |
| Diametral Pitch | 24 |
| No. of Teeth | 48 |
| Outside Dia. | 2.08 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hub Dia. | N/A |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 47.2 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 40.3 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.211 LB |
| EAN or UPC | 781711096482 |

