- 2 3/8" Center Distance
- 20:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left & Right Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.875 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 5.19 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 900 lb/in |
| Worm Position | Universal |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 7 1/16 x 4 7/8 |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Output Torque @ RPM | 1160 in lb @ 1150 rpm, 1233 in lb @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 1.27 hp @ 1150 rpm, 1.95 hp @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Ratio | 20:1 |
| Bore Code | B5 |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Motor HP | 1 hp |
| Shaft Assembly Code | H |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Frame | 56C |
| Frame Size | 56C |
| Max. Thrust Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1160 in lb |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Center Distance | 2 3/8 in |
| Box Height | 6 15/16 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8.94 x 4.88 |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.5 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 4.06 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 9.19 x 2.88 |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Box Length | 6 3/8 in |
| Family Name | RF |
| Lubrication | None |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1233 in lb |
| Box Width | 5 7/16 in |
| Use With | 724 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.38 in |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Weight | 41.1 LB |
| EAN or UPC | 781711527320 |

