- 2 1/16" Center Distance
- 50:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Output Torque @ RPM | 750 in lb @ 1150 rpm, 857 in lb @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 857 in lb |
| Output Configuration | Left Output |
| HP @ RPM | 0.3333333 hp @ 1200 rpm, 0.5 hp @ 1800 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Box Length | 6 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Bore Code | B5 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.28125 in |
| Box Height | 6 3/8 in |
| Frame Size | 56C |
| Family Name | RF |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Frame | 56C |
| Fan Cooled | No |
| Worm Position | Universal |
| Motor Application | General Purpose |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.34375 in |
| Shaft Assembly Code | G |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Box Width | 5 3/16 in |
| Motor HP | 1/2 hp |
| Input HP @ RPM | 0.38 hp @ 1150 rpm, 0.66 hp @ 1750 rpm |
| Lubrication | None |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Torque Out @ 1150 rpm | 750 in lb |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 35 rpm |
| Use With | 721 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Ratio | 50:1 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.057 hp |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Output RPM @ Input RPM | 35 rpm @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| Weight | 36.1 LB |
| EAN or UPC | 781711527160 |

