- Size 1414
- 2:1 Ratio
- Double, Left - Clockwise/Right - Counter Clockwise, Left & Right Output Shaft
- Shaft Input, Facing You
description
- Designed for industrial applications where low speed/high torque drives are required.
features
- Compact, rugged construction
- Precision straight or spiral tooth bevel gears
- Shafts are ground and polished, heat treated alloy steel
- One-piece housing constructed from 60-45-10 ductile iron
- All shafts are supported by two tapered roller bearings
- Keys on the projecting shafts
- By interchanging the vent plug and drain plug you can invert the unit, thereby changing the shaft location and rotation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 875 rpm |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1596 in lb |
| Unit Size | 1414 |
| Washdown Duty | No |
| Assembly | D |
| Relative Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Gear Style | Bevel |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Box Width | 8 in |
| Input Shaft Position | Facing You |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Box Length | 8 3/4 in |
| Output Shaft Position | Left & Right |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1367 in lb |
| Box Height | 5 5/8 in |
| Output Configuration | Double |
| Output Relation to Base | No Base |
| Bolt Hole Pattern | 4.50 in x 4.50 in |
| Shaft Arrangement | #6, #7 |
| Ratio | 2:1 |
| Input Relation to Base | No Base |
| Weight | 51.112 LB |
| EAN or UPC | 781711612637 |

