- Size 1413
- 2:1 Ratio
- Double, Left - Clockwise/Right - Counter Clockwise, Left & Right Output Shaft
- Shaft Input, Facing You
description
- Designed for industrial applications where low speed/high torque drives are required.
features
- Compact, rugged construction
- Precision straight or spiral tooth bevel gears
- Shafts are ground and polished, heat treated alloy steel
- One-piece housing constructed from 60-45-10 ductile iron
- All shafts are supported by two tapered roller bearings
- Keys on the projecting shafts
- By interchanging the vent plug and drain plug you can invert the unit, thereby changing the shaft location and rotation
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Washdown Duty | No |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1596 in lb |
| Output Shaft Position | Left & Right |
| Assembly | D |
| Box Height | 5 5/8 in |
| Box Width | 8 3/4 in |
| Unit Size | 1413 |
| Output Relation to Base | No Base |
| Ratio | 2:1 |
| Output Configuration | Double |
| Relative Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Box Length | 7 5/8 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Input Relation to Base | No Base |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1367 in lb |
| Shaft Arrangement | #6, #7 |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Input Shaft Position | Facing You |
| Gear Style | Bevel |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 875 rpm |
| Bolt Hole Pattern | 4.50 in x 4.50 in |
| Weight | 39.001 LB |
| EAN or UPC | 781711613641 |

