- Reborable Cast Iron Gear
- 5 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 55 Teeth
- 11" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 11 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Outside Dia. | 11.4 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 300 RPM | 3359 lb/in |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Torque at 200 RPM | 4182 lb/in |
| No. of Teeth | 55 |
| Length Through Bore | 3 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 2112 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Weight | 25.801 LB |
| EAN or UPC | 781711104682 |

