- Reborable Cast Iron Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 144 Teeth
- 12" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 406 lb/in |
| No. of Teeth | 144 |
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 12.17 in |
| Origin | Reborable |
| Hub Dia. | 2 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Size | 0.875 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 12 |
| Torque at 200 RPM | 821 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 300 RPM | 654 lb/in |
| Weight | 8.001 LB |
| EAN or UPC | 781711103043 |

