- 6 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway Size | No Keyway |
| Face Thread Length | 3.5 in |
| Keyway | No Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| No. of Leads | Double |
| Hub Dia. | N/A |
| Diametral Pitch | 6 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Steel |
| Bore Size | 1 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Weight | 2.301 LB |
| EAN or UPC | 781711129180 |

