- 6 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 2 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| No. of Leads | Double |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Keyway | Yes |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 6 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Face Thread Length | 3.5 in |
| Bore Size | 1 in |
| Weight | 2.201 LB |
| EAN or UPC | 781711130247 |

