- Finished Steel Gear
- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 11/16" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 0.6875 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| Set Screw | Yes |
| Keyway | w/Setscrew |
| Torque at 1800 RPM | 7.6 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Origin | Finished Bore |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 0.75 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Hub Dia. | 0.59 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 22 |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711095423 |

