- 12 Diametral Pitch, 4.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Double |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Keyway | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 0.201 LB |
| EAN or UPC | 781711129807 |

