- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 1.562" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Helix Angle | 4° 5' |
| Diametral Pitch | 32 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| No. of Teeth | 50 |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 1.5625 in |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711541319 |

