- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- .938" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Bore Size | 0.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 0.938 in |
| Helix Angle | 4° 5' |
| No. of Leads | Single |
| No. of Teeth | 30 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Length Through Bore | 0.469 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Diametral Pitch | 32 |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711541289 |

