- 24 Diametral Pitch, 96 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 0.88 in |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Bronze |
| No. of Teeth | 96 |
| Length Through Bore | 0.62 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 4° 46' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.125 |
| Weight | 0.471 LB |
| EAN or UPC | 781711136089 |

