- 3" Center Distance
- 60:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Left Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Tags shall contain a signal word and a major message.
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| Torque Out @ 1150 rpm | 2285 in lb |
| Worm Position | Universal |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 29.2 rpm |
| Center Distance | 3 in |
| Fan Cooled | No |
| Washdown Duty | No |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Family Name | F |
| Ratio | 60:1 |
| Output RPM @ Input RPM | 29 rpm @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | None |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Output Torque @ RPM | 1921 in lb @ 1750 rpm, 2285 in lb @ 1150 rpm |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1921 in lb |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Input HP @ RPM | 1.01 hp @ 1150 rpm, 1.2 hp @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Frame | 140TC, 180C |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Use With | 730 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607275 |

