- 3" Center Distance
- 25:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Left Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Family Name | F |
| Output RPM @ Input RPM | 70 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Lubrication | None |
| Motor Application | General Purpose |
| Washdown Duty | No |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 70 rpm |
| Frame | 140TC, 180C |
| Worm Position | Universal |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Fan Cooled | No |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2560 in lb |
| Output Torque @ RPM | 2051 in lb @ 1750 rpm, 2560 in lb @ 1150 rpm |
| Input HP @ RPM | 2.3 hp @ 1150 rpm, 2.61 hp @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2051 in lb |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Use With | 730 |
| Ratio | 25:1 |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Center Distance | 3 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607008 |

