- 3" Center Distance
- 15:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Right Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Polycarbonate bowls are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow, or temperatures outside of the rated range. As with most plastic, some chemica
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Use With | 730 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Washdown Duty | No |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Center Distance | 3 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1969 in lb |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Ratio | 15:1 |
| Output Configuration | Right Output |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Lubrication | None |
| Fan Cooled | No |
| Family Name | F |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Frame | 140TC, 180C |
| Worm Position | Universal |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output Torque @ RPM | 1969 in lb @ 1750 rpm, 2425 in lb @ 1150 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2425 in lb |
| Input HP @ RPM | 3.41 hp @ 1150 rpm, 3.97 hp @ 1750 rpm |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711606902 |

