- 1 3/4" Center Distance
- 5:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Quilled Input
- Right Output
features
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Base | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 13/16 in |
| Lubrication | None |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Family Name | F |
| Shaft Assembly Code | J |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Input HP @ RPM | 1.42 hp @ 1150 rpm, 2.55 hp @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Bore Code | B5 |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Frame | 56C |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Motor HP | 1 hp |
| Torque Out @ 1150 rpm | 350 in lb |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Use With | 718 |
| Ratio | 5:1 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame Size | 56C |
| Center Distance | 1 3/4 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 432 in lb |
| Max. Thrust Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Box Length | 5 1/2 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Worm Position | Universal |
| Box Width | 5 1/32 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/16 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Output Torque @ RPM | 350 in lb @ 1150 rpm, 432 in lb @ 1750 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Weight | 19.1 LB |
| EAN or UPC | 781711519233 |

