- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.75 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Dia. | 1.18 in |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Material | Steel |
| Keyway | Yes |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Weight | 0.801 LB |
| EAN or UPC | 781711128589 |

