- 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Minimal space requirements
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Helix Angle | 17° 45' |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Material | Bronze |
| Diametral Pitch | 10 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 40 |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.875 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 2.101 LB |
| EAN or UPC | 781711137840 |

