- 8 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Pitch Diameter | 3.75 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 8 |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 2.301 LB |
| EAN or UPC | 781711133828 |

