- 6 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 8.333" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Double |
| Length Through Bore | 2 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 1.25 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 2.69 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Pitch Diameter | 8.333 in |
| Weight | 10.701 LB |
| EAN or UPC | 781711133422 |

