- 6 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Pitch Diameter | 6.667 in |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Double |
| No. of Teeth | 40 |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Weight | 7.801 LB |
| EAN or UPC | 781711133408 |

