- 6 Diametral Pitch, 24 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Double Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 4 in |
| No. of Leads | Double |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.5 |
| Diametral Pitch | 6 |
| No. of Teeth | 24 |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Length Through Bore | 1.88 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Weight | 4.201 LB |
| EAN or UPC | 781711133323 |

