- 8 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | Yes |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| No. of Leads | Double |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.875 in |
| Weight | 0.561 LB |
| EAN or UPC | 781711128145 |

