- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Hub Dia. | N/A |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Keyway | Yes |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Weight | 0.601 LB |
| EAN or UPC | 781711128169 |

